Ruumivärav :: Vaata teemat - Astronoomiast
   
[ home ] :: [ submit ] :: [ site database ] :: [ forums ] :: [ register ]
 

 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse
Important Notice: We regret to inform you that our free phpBB forum hosting service will be discontinued by the end of June 30, 2024. If you wish to migrate to our paid hosting service, please contact billing@hostonnet.com.
Astronoomiast
Mine lehele Eelmine  1, 2
 
Uus teema   Vasta teemale    Ruumivärav -> Teadusest
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Kolm Juun 08, 2011 4:14 pm    Teema: Vasta viitega

Täna õhtul ründab Maad võimas kosmosetorm
8. juuni 2011, 16:00

Päikesel toimus teisipäeval viie aasta võimsaim plasmaplahvatus, mille tulemusel ründab täna õhtul Maad geomagnetiline kosmosetorm.
USA kosmosekeskuse NASA teatel ründab Maad geomagnetiline kosmosetorm täna õhtul kella kaheksa paiku ja see vältab 24 tundi.

Tugevate kosmosetormide puhul murravad suure energiaga osakeste vood Maa magnetpooluste lähedal sügavamale atmosfääri ning võivad tekitada palju pahandust elektrivõrkude haldajaist kosmoseagentuurideni. Nii kardetaksegi, et praegune kosmosetorm põhjustab elektrikatkestusi ning häirib satelliitide tööd, mis väljendub mobiilside ja gps-seadmete häiretes.

Kosmosetormi tõttu muudetakse ka Põhjapooluse kaudu liiklevate mandritevaheliste lendude marsruute.
Samuti on päikeseplekkide hulk mitme aasta suurim ning need võivad tekitada Maal probleeme arvuti- ja elektrisides.

NASA märkas Päikese plasmapurskeid teisipäeval. Õnneks ei suundunud pursked otse Maa poole ning NASA spetsialistide hinnangul võivad nende mõjud jääda „suhteliselt väheseks".
Kui täna hämarduma hakkab, tasuks pilgud aga taevasse pöörata, sest nii uskumatu, kui see ka pole, võib soojal suveööl näha virmalisi.

Arrow http://www.ohtuleht.ee/430299
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
tom



Liitunud: 26 Sept 2006
Postitusi: 326

PostitusPostitatud: Kolm Juun 08, 2011 6:40 pm    Teema: Vasta viitega

Timo Porval jõudis õigel ajal maad harima hakata. Very Happy

Mu pölvetagused hakkasid juba eile ebamugavalt valutama. Arvasin, et röhk vms muutus. Vöi, et ehk hakkab sadama..
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Laup Juul 23, 2011 10:06 am    Teema: Vasta viitega

Päike ja planeedid on eri materjalist, Päikesesüsteemi tekkelugu kahtluse all
23. juuli 2011 07:00

Kaks ajakirjas Science avaldatud uurimust leidsid ootamatuid erisusi planeetide ja Päikese koostises, heites kahtlust Päikesesüsteemi kujunemise loole. Mõlemad uurimisrühmad tuginesid NASA kosmosesondi Genesis kogutud päikesetuule osakestele.

Üks rühm vaatles selles hapniku-, teine lämmastikuisotoopide suhteid, võrreldes neid siis Kuu kivimite ja meteoriitide koostisega ning teiste kosmosesondide kogutud andmetega. Osutus, et suhtarvud olid ootamatult erinevad, kirjutab Tarkade Klubi.

«See võib viidata sellele, et meie ei moodustunud samast ürgmaterjalist, millest tekkis Päike – miks ja kuidas, tuleb aga veel välja selgitada,» rääkis ühe rühma juht, Los Angeleses asuva California ülikooli teadlane Kevin McKeegan.

«Tulemused näitavad, et kõik Päikesesüsteemi sisemised objektid, nende seas ka Maa-tüüpi planeedid, meteoriidid ja komeedid, on algse planetaarudu koostisega võrreldes ebanormaalsed,» lisas teise rühma esindaja, Bernard Marty, Prantsusmaal Nancys asuvast uurimiskeskusest.

«Selle heterogeensuse põhjuse mõistmine hakkab tugevasti mõjutama meie ettekujutust Päikesesüsteemi tekkest,» märkis ta. Päikesesüsteemi algusaegadele pidid teadlase hinnangul aset leidma protsessid, mis muutsid hapniku ja lämmastiku isotoopide vahekorda seal, kus hiljem tekkisid siseplaneedid.

Arrow http://forte.delfi.ee/news/teadus/paike-ja-planeedid-on-eri-materjalist-paikesesusteemi-tekkelugu-kahtluse-all.d?id=50023225
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Reede Aug 19, 2011 3:16 pm    Teema: Vasta viitega

KUULA, millist häält teeb meteoriitide sadu kosmoses!
18. august 2011 20:22

Meteoriit tähtede taustal mulluaugustises Lõuna-Hispaania taevas. Foto Jorge Guerrero, AFP

Milline üks meteoriit välja näeb, on ammu teada alates nende kildudest, mis Maale langenud kuni kosmoses tehtud fotode ja videoteni välja. Nüüd on esmakordselt võimalik ka kuulda, millist HÄÄLT üksteisekesi kosmilises avaruses kihutavad meteoriidid kuuldavale toovad. Kosmolistest helidest osa saamikse käivita alltoodud klipp!

Klipis kõlava heliriba salvestas USAs Texases asuv USA õhuväe kosmoseseire radar. Konkreetselt on tegemist perseiidide saju tekitatud heliga.

Video:
Arrow http://www.youtube.com/watch?v=jQNHE_fpDOI&feature=player_embedded

Arrow http://forte.delfi.ee/news/teadus/kuula-millist-haalt-teeb-meteoriitide-sadu-kosmoses.d?id=56000684
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Püh Mai 20, 2012 9:13 am    Teema: Vasta viitega

Täna on ühel sirgel, Maa, Kuu, Päike ja Plejaadid, mis ilmneb iga 26000a tagant.
Niiet harva esinev kooslus maailma ajaloos.

Arrow http://www.lunarplanner.com/EGM/2012-05-20-eclipse/index.html
Arrow http://www.thegic.org/profiles/blogs/the-great-pleiadian-eclipse#ixzz1uwGvuVmE
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
juhh



Liitunud: 1 Juun 2008
Postitusi: 93

PostitusPostitatud: Esm Mai 21, 2012 1:10 am    Teema: Vasta viitega

Mis seal ikka. Kõik tundub sama. Varitseb edasi....
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Püh Jan 20, 2013 11:55 am    Teema: Vasta viitega

Eestis saab tänavu jälgida kaht kuuvarjutust ja kaht komeeti


Arrow http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/eestis-saab-tanavu-jalgida-kaht-kuuvarjutust-ja-kaht-komeeti.d?id=65554336


Eestis saab tänavu jälgida kaht kuuvarjutust, kaht komeeti ning veel mitut huvitavat astronoomilist nähtust.

25. aprillil on Eestis nähtav osaline kuuvarjutus, kuid varjutus on paraku väikese faasiga, ütles Tartu observatooriumi teadur Alar Puss BNS-ile. Täisvari ilmub Kuule suveaja järgi kell 22.54, maksimaalne faas on kell 23.07 ja täisvari lahkub Kuult kell 23.21.

Ka 18.-19. oktoobri poolvarjuline kuuvarjutus on Eestis nähtav. Suveaja järgi ilmub poolvari Kuule 19. oktoobril kell 0.51, maksimaalne faas on kell 2.50 ning poolvari lahkub Kuult kell 4.50.

Pussi sõnul on poolvarjulise kuuvarjutusega see probleem, et kuna Kuu täiesti varju ei jää, siis võib nähtus jääda tähele panemata.

Oktoobri lõpus või novembri alguses ilmub hommikutaevas nähtavale komeet ISON. 28. novembril jõuab ISON Päikese näivast pinnast vaid 1,1 miljoni kilomeetri kaugusele. Suur lähedus Päikesele muudab komeedi jälgimise problemaatiliseks, kuid teisalt on lootust, et komeet ISON on sel ajal päevavalges vaadeldav.

"Päikeseketta lähedus aga muudab vaatlemise keeruliseks - mitte mingil juhul ei tohi Päikest "silmitsema" jääda, Päike tuleb vaatluseks millegagi ära varjestada. Ammugi mitte ei tohi Päikese poole binokli või teleskoobiga vaadata, see võib viia pimedaksjäämiseni," rõhutas Puss.

Detsembri saabudes eemaldub komeet ISON Päikesest, ka suur heledus langeb kiiresti, kuid komeedile võib tekkida pikk saba. Parimad võimalused komeeti ISON vaadata tulevad seega detsembris, seda enam, et Maale lähimasse asendisse jõuab ISON 26. detsembril.

"Sel ajal peaks komeet koos terve oma sabaga kogu öö vaadeldav olema. Seega võib ISON-komeeti ehk ka Jõulukomeediks nimetada. Eeldatavalt on ISON jälgitav 2014. aasta jaanuari keskpaigani, kusjuures 8. jaanuaril peaks ISON mööduma Põhjanaelast kahe kaarekraadi kauguselt," märkis Puss.

Märtsi teises pooles ja aprillis on taevas komeet Pan-STARRS. See komeet on tuhmim kui ISON. "Kui ta siiski on vaadeldavalt hele, peaks ta olema jälgitav Eesti öises loode-põhjataevas," selgitas Puss.

24.- 28. maini võib taevas jälgida Veenuse, Jupiteri ja Merkuuri lähestikku asetsemist. "Miinuseks on siin see, et need planeedid on siis nähtaval vaid lühikest aega madalas ehataevas õhtul peale Päikese loojumist," nentis Puss.

Juuli lõpus ja augusti esimeses pooles paiknevad hommikutaevas lähestikku hele planeet Jupiter ja temast palju nõrgem punakas Marss.

Novembri viimasel nädalal paistavad hommikuti koidutaevas lähestikku Merkuur ja Saturn. Merkuur on Saturnist pisut heledam.

Puss nentis, et komeetide heledust ei saa täpselt ette ennustada, kõik oleneb, kui palju materjali komeedi tuumast Päikese lähedal olles väljub.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Kolm Veeb 20, 2013 7:39 pm    Teema: Vasta viitega

NASA kaotas kontakti Rahvusvahelise Kosmosejaamaga

Rahvusvaheline Kosmosejaam
Foto: Scanpix
USA kosmoseagentuur NASA kaotas eile mitmeks tunniks kontakti Rahvusvahelise Kosmosejaamaga (ISS).

Houstonis asuv lennujuhtimiskeskusel ei olnud ISSIga sidet rohkem kui kolme tunni jooksul, edastab AFP.

ISSiga õnnestus lõpuks siiski kontakt saada vaid 90 minutiliste vaheaegadega kui ISS liikus üle Venemaa.

Side katkes kui Houstoni kosmosekeskuses hakati käsitsi muutma ISSi pardal olevat arvutisüsteemi. Üks kosmosejaama informatsiooni vastu võtmise süsteemides kukkus kokku.

ISSi elutähtsaid tegevusi kontrolliv peaarvuti läks kohelest üle turvare¾iimile, kuid sellest hoolimata side NASAga katkes.

Kosmosejaama meeskonnaga saadi kontakt siis, kui ISS liikus Venemaal asuvatest sidejaamadest üle. Meeskonnale anti käsk minna üle tagavarasüsteemile ja taastada kõikide sidekanalite töö.

ISSi praeguse meeskonna komandör Kevin Ford sõnas, et pardal ja meeskonna liikmetega on kõik korras kui tehniline viperus kõrvale jätta.

NASA teatas eile õhtul, et ISSiga tavapärane side taastati.

ISSil on praegu kuueliikmeline meeskond: kaks USA ja üks Kanada astronaut ning kolm Vene kosmonauti.


Arrow http://www.postimees.ee/1143620/nasa-kaotas-kontakti-rahvusvahelise-kosmosejaamaga
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Esm Sept 16, 2013 12:14 pm    Teema: Vasta viitega

HELI KOSMOSEST: Kes vilistas Voyageri möödumise peale?
15. september 2013 12:12

Teoorias on asi lihtne - kuigi heli levib lainetena, nagu ka valgus ja soojus, vajab heli oma levikuks molekule, mida vibreerima panna. Avakosmose vaakumis pole aga molekule, mida vibreerima panna ja seega ei tohiks kosmoses mingit heli levida.
Ometi, juba 1990. aastate alguses avaldas NASA kosmosehelisid Jupiterilt, Saturnilt, Uraanilt, mida kosmoseaparaadid nende lähistel viibides salvestanud. Teooriaga läks vastuollu ka see, et Kuul käinud Apollo-missioonide astronaudid olid kinnitanud, et kuulsid Kuu tagumisel küljel "muusikat."

NASA seadmed võimaldavad küll muuta kuulatavaks ka asju, mis muidu ei kosta, laenguga osakeste kokkupõrkeid planeetide magnetosfääris, vangistatud raadiolaineid, muid elektromagnetilisi häireid. Apollo 15 meeskonna 1971. aastal kuuldud heli pidi ilmselt tekkima kosmoselaeva kokkupuutel päikesetuulega (laenguga osakeste plasmavooga), või siis raadiolainetega.

Kuid teadus ei ole siiski veel suutnud välja käia ammendavat seletust, miks kosmoselaevas on võimalik helisid kuulda. Voyageri vastuvõtjad püüavad küll elektronlaineid, mida aparaadi seadmed seejärel muudavad heliks, aga Apollo 15 juhtumit see ka ei seleta.

Paistab, et kosmos polegi nii tühi, kui seni arvatud.

Kaks Voyager-aparaati saadeti Maalt teele 1977. aastal, Voyager 1 on juba väljunud Päikesesüsteemist ja eemaldub meist ligemale 18,8 miljardi kilomeetri kaugusel, Voyager 2 asub praegu 15,3 miljardi kilomeetri kaugusel. Lisaks on oma teed minemas ka neli aastat varem teele saadetud aparaadid Pioneer 10 ja Pioneer 11, millega side katkes vastavalt 2003. ja 1996. aastal, aga Voyagerid on nendest juba kaugemale jõudnud.


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JottrWyH7tA


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ImuLz1Oo9c8


http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=cq1QW1U1wiM



Arrow http://forte.delfi.ee/news/kosmos/heli-kosmosest-kes-vilistas-voyageri-moodumise-peale.d?id=66737975
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ruumivärav -> Teadusest Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Mine lehele Eelmine  1, 2
Lehekülg 2, lehekülgi kokku 2

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Web Hosting Directory