Ruumivärav :: Vaata teemat - Teadusliku poole pealt
   
[ home ] :: [ submit ] :: [ site database ] :: [ forums ] :: [ register ]
 

 KKKKKK   OtsiOtsi   Liikmete nimekiriLiikmete nimekiri   KasutajagrupidKasutajagrupid   RegistreeriRegistreeri
 ProfiilProfiil   Privaatsõnumite lugemiseks logi sissePrivaatsõnumite lugemiseks logi sisse   Logi sisseLogi sisse
Important Notice: We regret to inform you that our free phpBB forum hosting service will be discontinued by the end of June 30, 2024. If you wish to migrate to our paid hosting service, please contact billing@hostonnet.com.
Teadusliku poole pealt

 
Uus teema   Vasta teemale    Ruumivärav -> Unenäod
Vaata eelmist teemat :: Vaata järgmist teemat  
Autor Teade
vaatleja
Site Admin


Liitunud: 26 Aug 2006
Postitusi: 2280

PostitusPostitatud: Kolm Mai 13, 2009 12:52 pm    Teema: Teadusliku poole pealt Vasta viitega

Halvad unenäod teevad head
13. mai 2009 11:29

Tsiteerin::
Tavalised halvad unenäod võivad endast kujutada vahendit, millega aju reguleerib meie negatiivseid emotsioone, samas kui tõsised luupainajalikud uned peegeldavad riket selles protsessis, väidavad teadlased.

Nii teadlased kui ka mitteteadlased on kaua aega pead murdnud unenägude täpse funktsiooni üle. Viimastel aastatel on unenägemisega seotud psühholoogia- ja ajutegevuse uuringud andnud meile rohkem vihjeid selle kohta, miks meie und täidavad tihti pentsikud ja vahetevahel hirmutavad kuvandid, vahendab Health24.com.

Ajakirja Current Directions in Psychological Science aprillinumbris avaldatud artiklis pakuvad doktorid Ross Levin ja Tore Nielsen välja hüpoteesi, mille kohaselt tüüpilised ebameeldivad unenäod on osa aju emotsioonide töötlemise protsessist. Tegelikult, väidavad nad, võib emotsionaalne regulatsioon olla REM-une faasi - unetsükli, mille kestel ilmneb enamik unenägudest - peamine funktsioon.

Erinevalt tüüpilisest unenäost võivad luupainajad - tehnilises tähenduses halvad unenäod, mis vapustavad uinuva inimese ärkvele - esile kerkida siis, kui see emotsionaalse regulatsiooni protsess nurjub.

Halbades unedes pole midagi ebatavalist. Uuringud näitavad, et suurem osa meie unenägudest pole sugugi rõõmsad.

"Nii-öelda vaike-unenägu on põhimõtteliselt halb unenägu," selgitas New Yorgi Yeshiva ülikooli psühholoog Levin, kelle erialaks on unehäirete ravi. Levin väidab, et meile on sisse ehitatud tähelepanu negatiivsetele emotsioonidele juhtimise mehhanism - mis evolutsiooni kaastekstis polegi eriti üllatav, sest valvsus kujutab endast ellujäämiseelist. "Kes ähvardava ohu kahe silma vahele jättis, pisteti pintslisse," märgib teadur.

Unenägude - laiemas mõttes REM-une - funktsiooniks võib olla hirmutavate mälestuste töötlemine, et need süsteemi üle ei koormaks. Killud meie mälestustest "visatakse koos ühte tuppa ja segatakse omavahel segamini," selgitab Levin. Nii paigutatakse need uude konteksti, mis hajutab nendega seonduva hirmutunde.

Uuringud näitavad, et REM-une faasis kerkib teatud ajupiirkondade - kaasa arvatud limbilise süsteemi, mis osaleb emotsionaalses regulatsioonis, reguleerides samas ka mälu - aktiivsus hüppeliselt.

Kui tegu on aga luupainajaliku õudusunenäoga, ärkab unenägija üles, lõhkudes tavapärase emotsioonitöötlusprotsessi, väidavad Levin ja Nielsen. Ärkamine võib ärkamishetkel küll kergendust pakkuda, märkis Levin, kuid pikemas perspektiivis hoopis kinnistada tunde, et kogetud ähvardus on tõeline.

Enamik inimestest kogeb mõnikord luupainajalikke unenägusid, eriti just stressiohtratel perioodidel. Uuringute põhjal võib väita, et 85 protsenti täiskasvanuist näeb luupainajaid vähemalt kord aastas.

Luupainajatest kujuneb probleem vaid siis, kui need inimesi ka päeval kimbutavad, ütleb Levin.
Neil, kellel on üldiselt kalduvus stressile ärevusega reageerida, on ka suurem risk kannatada probleemsete unenägude all. Selliste inimeste luupainajad võivad viia tugevama stressini ärkveloleku-seisundis, mis omakorda võib kaasa tuua uusi õudusunenägusid, rõhutavad Levin ja Nielsen.

Hea uudis on see, et parem arusaamine luupainajate algupärast on kaasa toonud tõhusamad teraapiameetodid, osutab Levin. Näiteks on vägagi tulemuslikuks osutunud niinimetatud kuvandipööramisteraapia, mille käigus patsient kujutab ärkvel olles ette oma luupainajate sisu ning seejärel muudab seda.


Arrow http://forte.delfi.ee/news/teadus/article.php?id=23334609


Unenäod on kui võimalikkused ja hoiatused mida tähele pannes saab ka ilmsi korda luua oma elus.
Halvad uned tekivad küll emotsioonidest, hirmudest, ettekujutustest, liialdustest, endale vale õhulossi tegemisest, endaga pahuksis olekust aga ka keskkonnast kuhu inimene on sündinud, on keskkondi kust nagu välja ei saa ja kui närvid läbi, siis algavad õudukad ja painajad. Nõrga närviga on asi päris rakse inimesel, tekivad neuroosid asi võib üldse kehvaks minna.

Mida nõrgem õppimisvõime, orjenteerumisvõime endas, enda mitte nägemine, oma asukoha mitte hoomamine unes seda raskem on vabaneda halbadest undest.
Suur roll selles on ka teadmatus nii enda sisemaailmast kui välistest võimalikkustest, ka haigused kutsuvad esile painajaid.

Ja kui rääkida nüüd unehalvatusest ja ka nagu räägitud on tulnukate võimest inimaju halvata, siis seda enam on tegemist orjenteerumisvõimetu teadvusega.
Ka tekivad halvad uned teiste inimeste pärast põdemise ja enda kurjade mõtete haudumise tagajärjel.

Teadus on õieti asja lahanud, asi on emotsioonide tasandil ja vastvalt inimese emotsionaalsele tasemele või tundlikule närvisüsteemile, seda kergem tekkima õudukad.

On ka inimesi kes kujutavd ette et mõni teine inimene tungib nende unne halba tegema, see saab võimalik olla ainult nõrga närviliste ja väikse teadvuse helendusega isikute suhtes, kes on vastuvõtlikud ja sõltuvad teistest inimestest.
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum
seesama
Site Admin


Liitunud: 25 Aug 2006
Postitusi: 755

PostitusPostitatud: Kolm Mai 13, 2009 3:32 pm    Teema: Vasta viitega

Ühes seltskonnas kus jututeemaks tulid ka ufo-d ja luupainajad, ärritus märgatavalt üks meditsiinitöötaja, rõhutades ärritunult, et kõik see saab toimuda vaid inimese enda peas ja väliselt ei saa olla mingeid ufo-sid, humanoide ega olendeid kes luupainajate taga on. Ta ärritus sellest märgatavalt kuigi temalt keegi ei küsinud - see tähendab et tegelikult tajub alateadlikult väliste võõraste jõudude olemasolu ja osalust ning seepärast laseb inimlikkusel ja selle akadeemilisel "tarkusel" enda inimlikkust kirglikult kaitsta.

Eks enamus tavateadusest püüab ka leida veel aju seest niipalju kui kannatab, ennem kui hakkab "ajusiseste" ilmingute fakte otsima väljapoolt aju.
_________________
"Minu öeldu on vaid vihje, kuni sellele leidub reaalne vaste elus ja iseendas !!!"
Tagasi üles
Vaata kasutaja profiili Saada privaatsõnum Saada e-mail
Reasta teated:   
Uus teema   Vasta teemale    Ruumivärav -> Unenäod Kõik ajad on GMT + 2 Tundi
Lehekülg 1, lehekülgi kokku 1

 
Hüppa:  
Sa ei saa teha siia alafoorumisse uusi teemasid
Sa ei saa vastata siinsetele teemadele
Sa ei saa muuta oma postitusi
Sa ei saa kustutada oma postitusi
Sa ei saa hääletada küsitlustes


Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Web Hosting Directory